Oficjalny portal przedszkola: Przedszkole Publiczne nr 9

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj
19 styczeń 2022

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat
Badania potwierdziły, że szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat są bezpieczne i zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Nie zwlekaj i już 14 grudnia zarejestruj swoją pociechę na szczepienie przeciw COVID-19. Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 16 grudnia 2021 r. Mali pacjenci otrzymają preparat Pfizer w przystosowanej dla dzieci dawce – 10 mikrogramów. Każde szczepienie to krok w stronę zwalczenia pandemii, a jednocześnie wyraz troski o bezpieczeństwo swoje i innych!
Dlaczego warto szczepić dzieci? Szczepienia są skutecznym sposobem walki z pandemią COVID-19.
Szczepiąc najmłodszych, dbamy o bezpieczeństwo starszych i osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. Jednocześnie – troszczymy się o nasze dzieci, które również mogą przechodzić koronawirusa w sposób ciężki. Nauka stacjonarna przez cały rok ma szansę być realizowana właśnie dzięki szczepieniom. Zaszczepiony uczeń lub przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, kiedy w klasie lub w grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.

19 styczeń 2022
W piątek 21 stycznia przypada Dzień Babci, a dzień później, w sobotę 22 stycznia — mamy Dzień Dziadka. Wbrew pozorom tradycja honorowania w ten sposób naszych przodków wcale nie jest zbyt długa. W Polsce zaczęto ją kultywować dopiero w latach 60. ubiegłego wieku — głównie za sprawą prasy, tygodników dla pań oraz... Mieczysławy Ćwiklińskiej — słynnej "pani Mieci".
Choć mogłoby się wydawać, że Dzień Babci i Dziadka towarzyszą nam od zarania dziejów, to jednak wcale nie świętujemy tych dat tak długo, jak wydaje się większości z nas. Źródła historyczne wskazują, że w Polsce po raz pierwszy pomysł tej okazji do złożenia życzeń naszym dziadkom został opisany na łamach tygodnika "Kobieta i Życie".
Rok później redakcja "Ekspresu Poznańskiego" postanowiła uczcić 85. urodziny popularnej aktorki teatralnej i filmowej — Mieczysławy Ćwiklińskiej (zwanej "panią Miecią") nie tylko specjalnym tortem z napisem "Dla Babci", ale także nieformalnym ustanowieniem nowego święta — Dnia Babci, który wówczas miał być obchodzony jedynie lokalnie w Poznaniu.
Pomysł spotkał się z takim uznaniem, że rok później (w 1965) podchwycił go stołeczny "Ekspress Wieczorny", a seniorki zaczęto obdarowywać z tej okazji słodkimi upominkami. Dziadkowie musieli poczekać na swoje święto aż do 1981 roku.
Choć początkowo planowano, by dzień ten przypadał 30 maja — czyli wtedy, kiedy urodził się nestor polskiej piosenki Mieczysław Fogg, to jednak ostatecznie zdecydowano, by dziadkowie obchodzili swe święta w bardziej zbieżnych datach — po Dniu Babci 21 stycznia ustanowiono więc Dzień Dziadka — 22 stycznia.

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2016-12-14 12:37:40)
Informację zmodyfikował(a): Ewelina Latacz (2022-01-19 09:12:47)